Prohlížeč - Bylinky [window][náhled][close]
[window][viewer][close]
[obrázek] [obrázek]

 
[kalendář]


Je Den země,
15. Travia (podzim) roku
53 Hala,

hodina a minuta .
--- Navigace ---


--- Menu ---

 
[Bylinky]

Bylinky

Jsou velmi užitečné a často mohou vašim postavám zachránit život. Lze je získat dvěma způsoby. Můžete pomocí ikonky, která vypadá jako ta nahoře, vyslat někoho ze své družiny, aby se pokusil nějaké najít. Naprostým mistrem je druid, něco najdou i mágové a elfové, záleží na hodnotě talentu Znalost bylin.


Jistější, ale značně dražší možnost je zakoupit si je buď na tržišti, nebo přímo v obchůdku bylinkářky či věštkyně. Zde můžete získat i nějakou tu odbornou radu.


Názvy jsou převzaty z oficiálního překladu Stínů nad Rivou, za nimi v závorce najdete verzi překladu J. Stova z češtiny do předchozích dílů.

BYLINY

[atmon]
Atmon
Tato odolná rostlina - či spíše kaše, jež se z ní získává - se musí dovážet z daleké pouště Khom. Pasta z atmonu zlepší všechny talenty, které se týkají fyzické kontroly.
[belmart]
Belmart
Z tmavozelených listů belmartového keře je možno vyrobit prostředek předcházející různým nemocem a mírnící účinky jedů.
[černý lotos]
Černý lotos
Velmi jedovatá rostlina, z níž se získává prášek.
[donfová lodyha]
Donfová lodyha
Stonky donfu jsou účinné zvláště při paralýze, mimoto se je doporučuje užívat na všechny arkánijské nemoci.
[semenáček finagy]
Semenáček finagy
Odvar z výhonků finagy zvýší vlastnost sníženou nemocí či kouzlem na původní stav.
[gulmond]
Gulmond
List z gulmondového keře, jež roste především v údolí Svelltu, na východ od skřetích zemí, je znám především svými účinky na zvýšení sil a výdrže. Gulmond se většinou připravuje ve formě čaje. Listy mohou být ovšem požívány i čerstvé.
[ilmen]
Ilmen
Lehce omamný prostředek z jižních plání, jež se obyčejně kouří. Jeho výpary však také zklidňují berserky.
[jed z ropuší stoličky] [Jed z ropuší stoličky]
Jed z ropuší stoličky
Jedovatá houba, rostoucí v lesích Arkánie. Slouží k přípravě stejnojmenného jedu i jako přísada mnoha lektvarů.
[houbičky]
Houbičky
Mikroskopické houbičky, rostoucí v hmyzích stavbách. Existuje druh termitů, který je schopen tyto houbičky sám vypěstovat na rozžvýkané směsi dřeva a částí rostlin. Vašim hrdinům dodají trochu životní energie a magenergie. Zda dokáží vyléčit některou nemoc, se nám nepodařilo zjistit.
[jitrocel]
Jitrocel (Whirlweed)
Pro jitrocel platí totéž jako pro vraní oko čtyřlisté, jeho účinky jsou však podstatně silnější.
[joruga]
Joruga
Tyto jako prst dlouhé žluté kořeny jsou jediným známým prostředkem proti vzteklině. Jorugové kořeny rostou především v Nostrii, odlehlé oblasti Arkánie.
[kairanový klas]
Kairanový klas
Tato bylina roste pod vodní hladinou a podobá se naší přesličce. Hrdinové ji mohou nalézt poblíž Devítiokého jezera. Je potřebná k přípravě kouzelných lektvarů.
[kajubové poupě]
Kajubové poupě
Drobný kvítek, jehož požití umožňuje na nějaký čas dýchat pod vodou. Obvykle se u běžných prodejců sehnat nedá.
[lékořice]
Lékořice
Tzv. "sladké dřevo". Sbírají se tenčí větvičky. Žvýká se, chutná hořce.
[mandragora]
Mandragora
Tyto kořeny, jež vypadají jako malý mužíček, jsou základem mnoha kouzelných lektvarů. Rostou v oblastech lesů a močálů.
[menchal]
Menchal
Tento kaktus z jižních částí Arkánie je osvědčeným prostředkem proti mnoha jedům.
[olginové kořeny]
Olginové kořeny
Kořeny tohoto mechu představují účinný prostředek proti jedům a nemocem všeho druhu. Bohužel jsou tyto kořínky velmi vzácné, a proto strašně drahé.
[omamná okurka]
Omamná okurka
Vodnatá zelenina obsahuje látky s narkotickými účinky. Může však také mírně povzbuzovat některé schopnosti.
[plod šurinu]
Plod šurinu
Kulaté zelené plody této rostliny jsou prudce jedovaté a jejich požití způsobuje těžkou otravu. Používá se jako nejčastější přísada do jedů.
[tarnela]
Tarnela
Roste po celé Arkánii. Mast z rozemletých listů tarnely podporuje regeneraci zraněných.
[thonnyst]
Thonnyst
S pomocí této nenápadné byliny se může podařit druidům, elfům a čarodějnicím astrálně meditovat, což je proces, který bez thonnystu zvládají jedině mágové.
[vraní oko čtyřlisté]
Vraní oko čtyřlisté
Bobule tohoto křoví patří k nejrozšířenějším léčivým prostředkům Arkánie a jsou základem mnoha léčivých lektvarů. Jedí se buď syrové, nebo se vaří.
[vřes]
Vřes
V syrovém stavu rozhodně nepoživatelný keř s tuhými listy, který roste na vřesovištích a rašeliništích a ve světlých dubových a borových lesích. Vyskytuje se od vlhkých míst až po suchá stanoviště.
Stará legenda vypráví, že ve 4. století n. l. povraždili Norové na Shetlandských ostrovech kmen Piktů a naživu ponechali pouze dva muže, otce se synem, aby je naučili vařit z vřesu pivo. Protože oba odmítli tajemství prozradit, Norové je mučili. Nakonec otec souhlasil, ale pod podmínkou, že nejdříve zabijí jeho syna. Když mu Norové ochotně vyhověli, prohlásil, že nepromluví. Nebyl si totiž jist, zda by jeho syn vydržel další mučení a tajemství neprozradil. Nyní, když byl chlapec mrtev, nic ho nedonutilo, aby sám prozradil. S jeho smrtí zanikl i tento vzácný recept.
Níže uvedený předpis tudíž není tím pravým, podle kterého vařili pivo Welšané.
(zdroj: Magické rostliny - Byliny od A do Z)

RECEPTY

[antihypnotikum]
Antihypnotikum
1 mandragora, 1 jed z ropuší stoličky, 1 kořalka, 1 list ilmenu, 1 menchal, 1 omamná okurka

Vezměte mandragoru a mechte na ni působit MOC. Semelte ji s jedem z ropuší stoličky a na to nalijte alkohol. Teď rozemelte list ilmenu, menchal a omamnou okurku. Pořádně to vše smíchejte a dejte nad oheň. Když se tekutiny vypaří, je potřeba z hmoty uhníst kuličku. Její vlastnictví vás ochrání před zlým pohledem vampýrů.
[expurgicum]
Expurgicum
1 bronzová láhev, 1 lékořice, 2 plody šurinu, 2 mandragory

Zahřívej lékořici v kadlubu, až získáš lepkavou látku, kterou musíš přelít studenou vodou. Rozdrť plody šurinu a mandragory, pak to vše smíchej. Dej to vařit, dokud to nezhoustne. Vzniklý sirup můžeš zamíchat do pokrmu nebo nanést na ostří.
[hylajský oheň]
Hylajský oheň
2 kořalky, 1 lékořice, 2 oleje

Rozehřívej lékořici v kadlubu, až získáš lepkavou hmotu. Dej do kadlubu nejprve alkohol, potom olej a rychle to promíchej. Nyní směs dejte do lahve a pečlivě ji uzavřete dřív, než vychladne. Láhev uchovává oheň, který bleskově vyhoří, jakmile je otevřena.
[kouzelný lektvar]
Kouzelný lektvar
1 kořalka, 2 mandragory, 2 kairanové klasy, 1 thonnyst

Rozděl klasy kairanu na sedm kousků a mandragoru na tři. Rozemel thonnyst na jemný prášek. Smíchej kořalku s práškem a v baňce zahřívej nad ohněm. Nech to vařit, dokud obsah nezíská modrý odstín. Sundej to z ohně a přidej mandragoru. Opět to dej vařit, dokud to nebude mléčně bílé. Sundej to z ohně a přidej kairan. Zase to vař, až obsah začne bíle zářit. Sundej to z ohně a nech vychladnout. Zůstane ti čirá kapalina bez zápachu, která navrací Sílu.
[léčivý lektvar]
Léčivý lektvar
1 kořalka, 2 vraní oka čtyřlistá, 1 tarnela

Nejprve vezmi pevné ingredience a rozemel je jednotlivě na jemný prášek. Nyní prášky smíchej a vsyp směs do nádoby. Nalij do směsi kořalku a poté nádobu přikryj suknem. Teď nech nádobu půl dne v klidu. Pak sceď tekutinu a chraň ji před světlem. Tento preparát ti okamžitě vrátí zdraví.
[protijed]
Protijed
1 kořalka, 2 menchaly, 1 mandragora, 1 plod šurinu

Jednoduchá směs, jež se opírá o zesílení účinků menchalu. Nejprve vymačkejte šťávu z menchalu a dejte ji do vína. Rozemelte plod a mandragoru v hmoždíři, dobře to smíchejte a dejte do vína. Nyní vařte směs v křivuli, až získáte jednu unci destilátu. Toto by mělo pomoci proti mnoha jedům.
[silný léčivý lektvar]
Silný léčivý lektvar
1 kořalka, 2 jitrocele, 1 tarnela, 1 mandragora, 1 bronzová láhev

Nejprve rozemel jednotlivé pevné přísady na jemný prášek. Nakrájej mandragoru na plátky tenké jako pergamen. Nyní prášky smíchej a nasyp do nádoby jednu vrstvu směsi. Potom na to dej vrstvu mandragory. Následuje opět vrstva směsi. To se opakuje, dokud není nádoba plná. Nakonec na to nalij kořalku a přikryj nádobu suknem. Nechej ji v klidu přes noc až do příštího dne. Nyní slij tekutinu a schraňuj ji v bronzové láhvi před světlem. Tento elixír okamžitě uzdravuje.
[sráč peněz]
"Sráč peněz"
1 měděný kotel, 1 dřevěné uhlí, 1 hrouda rudy, 1 baziliščí jazyk, 1 křišťálová koule, 1 střelný prach

Roztříšti křišťálovou kouli a rozdrť ji na malé krystalky. Rozemel jednu unci dřevěného uhlí a jednu unci rudy na špičku jazyka. Dej to vše do měděného kotle. Pečlivě to zamíchej a nasyp do nádoby rovnoměrně střelný prach. Nyní kotel uzavři a čekej sedm nocí, dokud nezačne působit střelný prach a kotel se roztrhne. Obsažený krystal ti denně stvoří drahokam, čímž se zvýší tvé bohatství.
[uspávací lektvar]
Uspávací lektvar
1 víno, 1 gulmond, 1 tarnela

Pokud možno připravujte směs při svitu měsíce. Rozmačkej tarnelu a šťávu přidej do vína. Teď rozemel gulmond, který jsi předtím vysušil, a smíchej ho se šťávou. Nyní všechno postav na měsíční světlo a čekej, než nastane den. Toto je směs, jež ti během noci zajistí záchranu.
[vomicum]
Vomicum
1 olej, 1 plod šurinu, 1 mandragora

Vlož mandragoru do oleje a mezitím na pánvi při mírném zahřívání upraž plod. Nech jej vychladnout, rozdrť jej na prášek a ten vsyp do oleje s mandragorou. Počkej, dokud se mandragora nerozloží. Teď to vše pořádně zamíchej a dej vařit, dokud to nezhoustne. Sirup můžeš nanést na ostří, kde si uchová účinek po dobu jednoho roku.
[vřesový nálev]
Vřesový nálev
2 lžičky sušených květů vřesu zalijte 125 ml vařící vody, nechejte 10 minut vyluhovat a sceďte. Nálev má blahodárné účinky na pleť, zbavuje pih a akné.
[vřesové pivo]
Vřesové pivo
1 l mladých výhonků vřesu, 1/2 kg sladu*, 1/2 kg cukru, 9 l vody, kvasinky

Dejte vřes do hrnce a 15 minut vařte. Sceďte do fermentační nádoby, přidejte cukr a slad a míchejte, dokud se zcela nerozpustí. Přilijte vodu a ochlaďte. Přidejte do nádoby aktivované kvasinky a zakryjte. Nechte 5 dní stát, stočte do lahví se šroubovacím uzávěrem. Před pitím nechte nejméně týden stát.
* Lze koupit v prodejnách zdravé výživy.

(Uznávám, že tohle už jsou informace mírně neherní.) :-)

KOMENTÁŘE


Přidat komentář

[Na začátek stránky] [Zpět na index]
 
Design by Xeon.cz © 2005 - 2023